Pokud šijete s papírem STANDARD, určitě jste si všimli, že je o něco tvrdší než papír AGED. Je tedy lepší ho při šití namočit. Já ho vždcky namočím v místě, kde šiju. Ponořím část papíru do vody a nechám chvíli vodu nasáknout. Pak ho otřu nebo nechám okapat a šiju. Jde to lépe!
Máte-li větší kus papíru pod strojem (přeci jen tašky jsou větších rozměrů), tak ho namočte celý. Hezky ho ve vaně nebo v umyvadle vykoupejte. Pak ho ručníkem utřete jako utíráte sebe. Papír bude pod strojem ohebný, manipulace s ním určitě jednodušší. A stehy se do mokrého papíru lépe zapustí a spodní steh bude hezčí.
Namočit můžete i papír AGED. Také vám to usnadní manipulaci s ním a stehy budou lepší.
Na šití s papírem si vzměte ostrou jehlu. Doporučuji jehlu určenou na šití s kůží. Steh prodlužte na min. 4mm. Jakmile budete papír strojem více/hustěji děrovat (perforovat), může dojít k protžení a to přece nechceme, že? Šijte pomalu a s rozvahou. Tím myslím, abyste před šitím dobře promysleli, jak budete šít. Párat nitě v papíru má jedinou nevýhodu. Dírky jsou už po stezích nadobro viditelné. Bohužel.
Nitě používejte syntetické a silnější. Nemohu zde přímo doporučit sílu nití, protože každý stroj snese jiné nitě. Ale obvykle se používají nitě síly 60. Koho zajímá, jakými nitěmi šiju já, jsou to SYNTON 30. Můj stroj je přímo miluje a s papírem si také rozumějí.
Určitě si pořiďte svorky. Špendlíky totiž do papíru nezapíchnete a kdyby se vám to přeci jen podařilo, zůstanou po nich dírky, které by mohly ve výsledku vadit. Já jsem si svorky oblíbila natolik, že je používám i při šití s látkou.
Stroj...
Papír můžete šít jakýmkoliv strojem. Vůbec se šití nebojte. Vždycky říkám, že máte s papírem jednat jako s látkou. Chce to párkrát vyzkoušet a šití s papírem si zamilujete jako já.